Съвети от писатели за писане и издаване на книги.
Писателският блокаж не е шега, а пътят към издаването е дълъг и понякога неравен. Успокойте се, че много писатели на бестселъри някога са били на ваше място и могат да споделят мъдростта си, основана на техния опит, във ваша полза.
Джейн Йолен, американски писател на фентъзи, научна фантастика и детски книги.
„Винаги изслушвам критиките, но никога не ги приемам изцяло. Още в началото се научих да чета читателите. Всеки чете различна история от тази, която си сложил. Те я четат със собствения си багаж. Дори добрите читатели, дори най-великите, дори редакторите, особено критиците. Така че вземете от съветите им това, което ви е нужно, изкривете го според собствените си нужди и продължете напред. В края на краищата историята е тази, която ще ви каже какво да правите, но вие трябва да я слушате.“
Сюзън И, корейско-американска режисьорка, продуцентка на филми и писателка на бестселъри в жанра фентъзи автор на поредицата „Пенрин и Краят на дните“
„Опитайте се да придобиете навика да пишете всеки ден. Пишете свободно, за да тренирате мускулите на историята си (пишете каквото ви дойде на ум, без да филтрирате и без да съдите). Посещавайте семинари по творческо писане и получавайте обратна връзка от другите писатели в класовете.
Четете много книги, които ви интересуват. Пишете историите, които ви интересуват, независимо от това какви истории предпочитат вашият учител или съученици. Ако те обичат литературните винетки за живота, а вие обичате епичните приключения, пишете епични приключения. По-късно ще откриете истинската си аудитория.„
Джоузеф Дилейни
Писател на произведения в жанра научна фантастика, хорър и фентъзи, автор на поредицата „Арена 13“
„Водете си тетрадка и записвайте всичките си идеи (не редактирайте идеите си, а записвайте всичко), четете много, наблюдавайте света около вас, упорствайте, развийте дебела кожа и се уверете, че пишете колкото се може повече.“
Тами Хоаг, е американска писателка, известна най-вече с произведенията си в жанровете романтика и трилър.
„Пишете нещо, което обичате, и научете колкото се може повече за бизнес страната на писането, преди да се опитате да публикувате. Не е достатъчно да напишете добра книга. Трябва да знаете къде ще се впише тя на пазара, към кои издателства да се насочите и т.н. Ако искате да сте професионалист, трябва да научите повече за професията. И накрая: бъдете издръжливи, адаптивни и решителни. Това е труден бизнес.“
Тейлър Дженкинс Рийд
Американска писателка, известна най-вече с романите си „Скандалният живот на Евелин Хюго“, „Дейзи Джоунс & The Six : историята на рок чудото от седемдесетте“ и „Малибу в пламъци“.
„Моят съвет е да бъдете умни в начина, по който се насочвате към хората, към които отправяте запитвания, и да направите предварително проучване. Има строги правила за писмото със запитване. Прочетете за тях, потърсете агенти, които представляват произведенията, които пишете (да потърсите агентите на писатели, с които си приличате, е добро начало), и бъдете уверени в работата си.“
Шейла Блек е американска авторка на еротични любовни романи, автор на поредицата „Лолес“
„Може да звучи просто, но трябва да подходите към писането на любовна история (или каквато и да е история, всъщност) от сърце. Опознайте добре героите си и техните конфликти, разберете какво ги разделя, как трябва да израснат като личности и като двойка, за да заживеят щастливо до края на дните си, след което преценете какви събития трябва да се случат, за да започнат процеса на промяна и сливане. Ако ги познавате достатъчно добре, за да си отговорите на тези въпроси, и ги слушате, докато пишете, правенето на тези преходи, които бавно разкриват емоционалното израстване в историята, ще бъде толкова естествено, колкото и дишането.“
Пол Трембли – Съвети от писатели за писане и издаване на книги
Утвърден автор на редица романи на ужаса и психологически трилъри, сред които „Призраци в моята глава”
„Мисля, че „пиши каквото знаеш“ е лош, ужасен съвет. Трябва да е „пиши, за да знаеш“ или „пиши, за да искаш да знаеш“. Всичко, което пишете, независимо от това ще съдържа частици от вас. Не е нужно да работите върху това. Вие (общият вие) никога няма да израснете като писател, ако не сте готови да приемате идеи за истории или герои, които се различават от вас и вашия опит. Най-добрата художествена литература идва от това предизвикателство. Повечето от нещата, които пиша, са моите опити да опозная хората в ситуациите, в които ги поставям. Искам да знам какво ще направят, какви решения ще вземат и защо. Започвам от място на съпричастност (а не на съчувствие); искам да разбера.“
Източник: Goodreads